Pigwówka

Pigwowiec2-1024x680

Składniki:

1 kg owoców pigwy (po oczyszczeniu)

1/2 kg cukru

1/2 l spirytusu

1/2 l wódki

Sposób przygotowania:

Owoce pigwowca umyć, osuszyć i pokroić w ósemki, usuwając pestki i gniazda nasienne.

Tak przygotowane owoce umieścić w słoju przesypując cukrem. Słoik zakręcić. Postawić na 5-7 dni w ciepłe miejsce (ale nie bezpośrednio na słońcu). Codziennie potrząsnąć zawartością słoja aby cukier się rozpuścił. Po tym czasie zalać owoce wódką i spirytusem i odstawić na miesiąc. Po miesiącu należy pigwówkę zlać do butelek przez filtr do kawy i odstawić. Długie stanie nalewki gwarantuje jej jakość i wpływa na kolor. Świeża nalewka ma jasny słomkowy kolor, a im starsza zmienia na coraz ciemniejszy aż do bursztynowego.

Pozostałe w słoju owoce można jeszcze raz zasypać cukrem i zalać wódką. Po kolejnym miesiącu zlać powstały trunek. Będzie on słabszy i może odrobinę mniej aromatyczny, ale też bardzo dobry. Aby owoce pigwy wykorzystać kompletnie, w  powyższy sposób możemy postępować jeszcze dwukrotnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marynowane oliwki z migdałami

Bardzo lubię oliwki, zwłaszcza te marynowane. Bez względu na kolor i wielkość. Oliwki pasują do wielu dań. Są wyśmienitą przekąską. Takie oliwkowe tapas najlepiej komponuje się jako dodatek do białego wytrawnego wina i ciepłej bagietki z czosnkowym masłem. Dobrej jakości oliwki bez pestek osączamy z zalewy i mieszamy z roztartym czosnkiem, ziołami i oliwką z oliwek. Pycha!

Oliwa, którą zalane są oliwki może być ponownie wykorzystana do marynowania pieczonych warzyw lub dresingów. Świetnie nadaje się też do moczenia w niej kawałków bagietki.

Składniki:

850 g dużych zielonych oliwek w zalewie (bez pestek)

4 ząbki czosnku

zioła (łącznie około 3 łyżek)

oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (tak by pokryła oliwki)

migdały sparzone i obrane ze skórki (do każdej jeden migdał)

Oliwki dokładnie osączamy z zalewy. Nadziewamy każdą oliwkę obranym ze skórki migdałem. Przekładamy do słoika. Oliwkę z oliwek łączymy ze zmiażdżonym czosnkiem i ziołami. Zioła wg upodobań. U mnie przyprawa pomidorowo-czosnkowa z czarnuszką, posypka ziołowa do kanapek, oregano, pieprz ziołowy, suszona pietruszka (wszystkie zioła pochodzą z Ziołowego Zakątka).

Tak przyprawioną oliwą zalewamy faszerowane migdałami oliwki. Odstawiamy w chłodne miejsce najlepiej na dwa dni przed podaniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA