Zupa krem z batatów

Zupa z batatów jest bardzo prosta. Bez zbędnych ceregieli, szast prast i ciepły, rozgrzewający posiłek o pięknej jesiennej barwie ląduje na talerzu 😀

Podobnie jak zupa z dyni ma wiele wersji. Ja zdecydowałam się na kremową zupę z dodatkiem kolendry, kuminu i przyprawy shoarma. Podać ją można z prażonymi migdałami, pestkami dyni czy słonecznika a także na przykład z czosnkowymi grzankami. Już na talerzu skropić delikatnie dobrą oliwą. Smacznego 🙂

2 bataty (spore)

2 ziemniaki (średnie)

1/4 małej dyni piżmowej

2 cebule czerwone i 1 mała szalotka

1/2 czerwonej papryki

sól i pieprz do smaku

1/2 łyżeczki mielonej kolendry

1/2 łyżeczki mielonego kminu

1/2 łyżeczki przyprawy shoarma

2 łyżki oleju i 2 łyżki masła

Cebulę i czosnek pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju z masłem. Dodać przyprawy (kolendrę, kmin i shoarmę) i jeszcze chwilę smażyć. Dodać obrane i pokrojone w kostkę bataty, ziemniaki, dynię i paprykę.

Podsmażone warzywa zalać wodą (2 centymetry ponad warzywa). Posolić, popieprzyć i ugotować do miękkości (około 20 minut).

Kiedy nieco ostygną zmiksować. W ten sposób uzyskamy aksamitny krem o pięknej musztardowo-pomarańczowej barwie.

Bullar (Svenska)

Drożdżowe bułeczki ze Szwecji. Maślane, pachnące cynamonem, zwinięte w charakterystyczne ślimaczki, posypane cukrem perłowym, jedzone w Szwecji na śniadanie i podwieczorek w towarzystwie kawy lub mleka. W Szwecji cynamonowe bułeczki osiągnęły rangę narodowego smakołyku i doczekały się swojego święta, które obchodzone jest 4 października.

Bullar

40 g drożdży
100 g masła
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka mleka
500 g mąki
1/2 szklanki cukru
1 jajko

Nadzienie:

1/2 szklanki cukru
1 łyżka cynamonu
4 łyżki masła, roztopionego i ostudzonego
1 jajko, lekko roztrzepane, do posmarowania bułek
cukier do posypania
(najlepiej perłowy – nie miałam, więc dałam trzcinowy nierafinowany gruby kryształ)

Do garnka włożyć masło, cukier i mleko. Podgrzewać do czasu aż masło i cukier się rozpuszczą. Przestudzić.

Drożdże rozkruszyć dodać po jednej łyżeczce cukru i mąki oraz 2-3 łyżki ciepłego mleka. Zaczyn odstawić do wyrośnięcia na 10 minut.

Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Wymieszać. Do mąki wlać mleko z roztopionym masłem i cukrem oraz zaczyn drożdżowy. Dobrze wymieszać łyżką. Dodać jajko, ponownie wymieszać. Wyrobić ciasto (około 5 minut). Odstawić do wyrośnięcia (około 30 minut).

W czasie, kiedy ciasto wyrasta przygotować cynamonowe nadzienie. Rozpuścić masło. Całkowicie ostudzić. Dodać cukier i cynamon. Dokładnie wymieszać.

Wyrośnięte ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości około 1 cm (w dwóch partiach).

Każdy prostokąt posmarować masą cynamonową.

Ciasto zwinąć w rulon i pokroić na 2-3 cm krążki.

Bułeczki przełożyć do papilotek i odstawić do wyrośnięcia na 15 minut.

Po tym czasie posmarować bułeczki rozbełtanym jajkiem i posypać cukrem.

Piec około 12 – 15 minut w temperaturze 180 stopni.

W Bistro Słowacki

Miła i ujmująca obsługa, smaczna kuchnia, rodzinnie, serdecznie i wesoło. Czego chcieć więcej 🙂 W takiej atmosferze przebiegł nasz rodzinny, niedzielny obiad. Dzięki Anitko 🙂

Kremowa zupa z cukinii z kwaśną śmietaną i focaccią
Policzki wieprzowe duszone w ciemnym piwie Vrest z pieczoną marchewką, puree ziemniaczanym i groszkiem
Makaron tagliatelle z krewetkami w sosie aglio olio z pietruszką, chili i czosnkiem

Dynia piżmowa faszerowana kuskusem

Z dyni wyczarować można dosłownie wszystko. Pyszną zupę, racuchy, ciasto, zapiekankę.

Tym razem wybrałam dynię piżmową. Jej elegancki, gruszkowaty kształt, piękny intensywny kolor miąższu a przede wszystkim wspaniały orzechowy smak powodują, że danie to jest nie tylko smakowite ale również kolorowe i piękne.

Faszerowana kuskusem dynia piżmowa to potrawa, której naprawdę trudno się oprzeć. Barwny, pyszny i treściwy posiłek, zagościł na urodzinowym stole Olenki 😀 Polecam.

Składniki:

2 nieduże dynie piżmowe,
200 g kaszy kuskus,
1  cebula,

2 ząbki czosnku,
1 łyżeczka kuminu,
1 łyżeczka przyprawy curry,
20k pokrojonych zielonych oliwek,
3 łyżki posiekanej natki pietruszki, 
15 g startego parmezanu,
miód,
oliwa,
sól,
pieprz.

Dynię przekroić na pół. Wydrążyć pestki oraz część miąższu. Skropić oliwą, posypać solą i pieprzem oraz polać łyżką miodu. Piec około 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Kuskus przygotować według przepisu podanego na opakowaniu. Posiekany czosnek i cebulę podsmażyć na oliwie. Dodać kumin oraz curry i jeszcze chwilę smażyć aby wydobyć aromat przypraw. Połączyć z kaszą, natką pietruszki pokrojonymi w talarki oliwkami, parmezanem (część pozostawić do posypania) oraz doprawić solą i pieprzem. Dynie napełnić farszem posypać resztą parmezanu. Przed podaniem zapiekać jeszcze przez około 10 minut.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie P1010017.jpg

Pigwa i jabłko

Pigwa i jabłko to doskonały duet. Smaki się przenikają i uzupełniają. Dżem z tych owoców jest wspaniały i bardzo zdrowy. Polecam. Na pewno nikt się nie zawiedzie 🙂

Składniki:

500 g owoców pigwowca

500 g jabłek

1 szklanka wody

2 szklanki cukru

Z owoców pigwowca usunąć pestki i gniazda nasiennie (nie obierać), pokroić w drobną kostkę. Jabłka obrać,usunąć gniazda nasienne; pokroić w drobną kostkę. Wodę zagotować, dodać cukier. Otrzymany syrop dodać do owoców i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu 10 minut, ostudzić. Czynność powtórzyć trzykrotnie. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków. Dokładnie zakręcić.

Voila