Archive for the ‘inne’ Category

Czwóreczka Tobiaszka

niedziela, Lipiec 14th, 2019

 

 

Czwarte urodziny Tobiasza świętowaliśmy w plenerze w naszym Tuchomku. Pogoda dopisała. Było ciepło i słonecznie, tak w sam raz. Po fali upałów a potem kilkudniowej  deszczowej aurze pogoda nie zawiodła.

Cała 15-tka bawiła się świetnie. Oczywiście prym wiodły dzieci, których zebrała się niezła gromadka. Byli kuzyni – Tadzio i Kajo, koleżanki – Natalka i Elizka oraz główny bohater uroczystości Tobiś z siostrzyczką Olenką.

Dzieciaki dostarczyły nam wiele radości. Można było podziwiać je w przeróżnych konfiguracjach zabawowych. A zabawy były bardzo kreatywne. Plener zapewnił im swobodę i sprawił, że pomysłów na gromadne spędzenie czasu dzieci miały co nie miara. A my mogliśmy radować się i z dumą podziwiać ich poczynania 🙂

 

 

Mały Jubilat – główny bohater uroczystości 😀

 

 

Igraszki i zabawy oraz popisy dzieci, gromko przez nas oklaskiwane.

 

 

Pokazówki dzieciaków z drabinek przeniosły się na trawę. Tobiś starał się dorównać swoim starszym koleżankom. Każda gimnastyczna ewolucja zdobywała nasz entuzjastyczny aplauz, który mobilizował dzieci do dalszych występów.

 

 

 

 

0
Posted in inne |

4-6 lipca w Tucholi

środa, Lipiec 10th, 2019

 

Do Tucholi wracamy już siódmy raz z rzędu. Te letnie wyprawy stały się już dla nas tradycją. Zjazd absolwentów byłego liceum pedagogicznego jest tylko pretekstem. Przyjeżdżamy tu głównie dla niezapomnianych wspomnień wiążących się z tym miejscem, dla wyjątkowego klimatu jakim raczy przyjeżdżających to urocze miasteczko, dla wspaniałych i miłych spotkań z Basią, Marylką i Jolą, dla niezwykle serdecznych rodzinnych lucimskich biesiad u Czecha i Gieni…

 

U Basi czekała na nas kawa w termosie i słodkości. Spotkanie u niej jak zawsze na medal! Sympatycznie i bardzo serdecznie. Poczuć się można jak u siebie w domu. Tylko szkoda, że czas płynie tu jakoś wyjątkowo szybko. Ugadać się nie sposób. Tak bywa gdy spotykają się bratnie dusze 🙂

Tym razem Rysiu miał okazję spędzić miły czas w towarzystwie samych Pań: Basi, Maryli, Joli, Zoriany i mnie.

 

 

A wieczorem, kiedy Rysiu biesiadował na zjeździe, my biesiadowałyśmy w Panoramie, restauracji tucholskiej, gdzie oprócz miłego klimatu można bardzo dobrze zjeść.  Była okazja do długich pogawędek w babskim gronie. SUPER 🙂 Dzięki Dziewczyny za przesympatyczny wieczór!!!

 

 

Na tucholskim rynku zawsze konieczna pamiątkowa fotka 😉

 

 

Nostalgicznie – Ryś u bram swojego byłego Liceum Pedagogicznego.

 

 

Odwiedzanie kawiarni Łuczniczka to element niezbędny podczas pobytu w Tucholi.  Nie sposób oprzeć się porcji wyjątkowej, najlepszej czekolady 🙂

 

 

Będąc w Tucholi zawsze odwiedzamy cmentarz w Mąkowarsku. Tu spoczywa Mama i liczna rodzina Rysia.

 

 

W Lucimiu – serdeczny uścisk z Romkiem.

Wspaniałe spotkanie, którego niestety nie uwieczniłam na fotografii. Szkoda. Po prostu zapomniałam. Tak to bywa, kiedy jest tyle tematów do obgadania. Dzięki Kochani za bardzo miłe spotkanie. Ściskamy Was wszystkich raz jeszcze i mamy nadzieje do rychłego zobaczenia w Gdańsku 🙂

 

 

0
Posted in inne |

ICTF Sopot 10-14 czerwca

poniedziałek, Lipiec 8th, 2019

 

Chwila wspomnień z czerwca…

 

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ICTF Sopot 2019 (10-14 czerwca) odbył się w Sopocie po raz drugi.

Podczas festiwalu można było obejrzeć spektakle dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych z Polski i ze świata.

To było prawdziwe święto dziecięcej i młodzieżowej twórczości scenicznej.

Twórcą i organizatorem Festiwalu ICTF Sopot – International Children’s Theatre Festival Sopot 2019 była Fundacja Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis.

 

Krótka fotorelacja

 

 

Jednym z jurorów festiwalu był prof. Jerzy Stuhr 🙂

 

 

Podczas festiwalu odbywały się różne warsztaty dla dzieci m.in. tańca współczesnego 🙂

 

 

A na Grodzisku w ramach festiwalu odbyło się dla uczestników i ich rodzin ognisko połączone z licznymi atrakcjami 🙂

 

 

😀 

 

 

 

0
Posted in inne |

Już wakacje !!!

środa, Czerwiec 19th, 2019

 

 

Olenka z dużym sukcesem ukończyła rok szkolny. Szczęśliwa a my razem z nią. Dzisiaj rozpoczyna wakacje 🙂

Brawo, brawo, brawo!!!

 

 

😛

 

0
Posted in inne |

Bratnie dusze

wtorek, Czerwiec 18th, 2019

 

Bratnie dusze

 

Choć dzieli nas szmat drogi, to w myślach i sercach jesteśmy tuż tuż 🙂

 

( Jolu, mamy to…)

 

No i cóż, że dzieli nas bezkresna dal…  😉

 

 

 

 

2
Posted in inne |

Ekipa w Karczmie Polskiej Zagroda

poniedziałek, Czerwiec 10th, 2019

 

 

Wspaniałe spotkanie rodzinne. Wytchnienie i frajda nie tylko dla dzieci ale na  pewno w dużej mierze dzięki nim.

Obiad pierwsza klasa. Jeszcze raz potwierdzamy wyborną kuchnię Karczmy 🙂

Przy okazji plan kolejnych spotkań w tym gronie został sprecyzowany 😉

 

 

 

4
Posted in inne |

W Tuchomku

poniedziałek, Czerwiec 3rd, 2019

Piękny słoneczny dzień spędzony rodzinnie na łonie natury to jak zawsze gwarantowany sposób na udany odpoczynek. Tak też było drugiego czerwca w Tuchomku.

A ile przy tym dziecięcych harców i zabawy 😉

 

 

 

0
Posted in inne, w Tuchomku |

Olenka w roli Calineczki

niedziela, Czerwiec 2nd, 2019

 

Pierwszego czerwca w Dzień Dziecka Olenka zagrała główną, tytułową rolę w spektaklu „Calineczka”. Wieczorem o godzinie 19 w Teatrze na Plaży w Sopocie podziwialiśmy naszą kochaną wnuczkę i nie ukrywam, że rozpierała nas duma! 

Olusiu jesteśmy z Dziadziusiem z Ciebie bardzo dumni. To była dla nas naprawdę ogromna radość i szczęście. Podziwiamy Cię za swobodę, wdzięk i naturalność. Poradziłaś sobie fenomenalnie! Brawo, brawo, brawo 🙂 Wyglądałaś wspaniale. Godny podziwu kostium i charakteryzacja. Nawet Tobiś w trakcie spektaklu szeptał mi do ucha, że Olena ma piękną fryzurę  😀

Niestety zdjęcia bardzo słabe, bo scena w czasie spektaklu była spowita mgłą i bez profesjonalnego sprzętu nic nie dało się zrobić. Ale przecież nie zdjęcia są najważniejsze 😉 

 

3
Posted in inne |

Świętujemy imieniny Stasieńki (Izy)

poniedziałek, Maj 27th, 2019

 

 

Ze skrupulatnie przygotowywanej przez Jolę niespodzianki wyszły „nici”.  Jej przylot do Gdańska miał być dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Niestety! Nieprzewidywalne losowe okoliczności sprawiły, że niespodzianka spaliła na panewce. Ale w gruncie rzeczy to nie miało aż tak istotnego znaczenia. Najważniejsze, że mogliśmy sprawić Izie radość. A dla niej największą radością i szczęściem są chwile, kiedy otaczają ją ludzie bliscy i serdeczni.

Izuniu, Stasiu nasza Kochana jeszcze raz wszystkiego najlepszego, sto lat!

Oby takich chwil, jakie spędziliśmy z Tobą 8 maja było w Twoim życiu jak najwięcej, żeby takie „nieudane niespodzianki” mogły powtarzać się częściej, obyśmy mogli dostrzec jeszcze nie raz w twoich oczach tak wiele radości, szczęścia i wielkiego niekłamanego poruszenia. 

 

 

 

0
Posted in inne |

Nalewka z młodych pędów sosny

niedziela, Maj 26th, 2019

 

 

Nalewka sosnowa smakiem kojarzy się z syropem na gardło. I słusznie, bowiem syrop ten zawiera wyciąg z pąków sosny. Nalewka jest doskonała na wszelkie przeziębienia. Działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Sosnowe pędy zawierają olejek eteryczny, flawonoidy i witaminę C, które pomagają organizmowi w walce ze wszelkimi przeziębieniami i niedomaganiem dróg oddechowych. Nalewka jest smaczna i ma wspaniały, unikalny aromat.

Materiał zielarski na nalewkę zbierać należy zwykle w połowie maja. Wtedy pędy sosny mają od 5 do 10 cm długości. Pokryte są jeszcze drobnymi, brązowymi łuskami i wiotkimi, niedużymi igiełkami. Trzeba uważać aby nie przegapić tego okresu, ponieważ gdy pędy zbyt podrosną tracą soczystość a ich igły twardnieją.

Pędy powinny pochodzić z sosen, które występują w czystym środowisku. Ja zbieram młode sosnowe pędy z moich sosenek rosnących na działce w Tuchomku.

Zebrane pędy należy pokroić na mniejsze kawałki (robię to nożyczkami). Ułożyć w słoju warstwami na przemian z cukrem. Każdą warstwę lekko docisnąć i skropić spirytusem. Po kilkunastu godzinach kiedy pędy puszczą sok dolać resztę spirytusu i wódkę.

Od tego momentu wszystkie pędy powinny być zanurzone w alkoholu, ponieważ wystające pędy ściemnieją i nabiorą niepożądanej goryczki.

Odstawić na minimum miesiąc. Po tym czasie zlać nalewkę, delikatnie odcisnąć i przefiltrować.

 

Proporcje:

 

1 kg pędów sosny

3/4 kg cukru trzcinowego

1/2 l spirytusu 95 %

1  l wódki czystej 40 %

 

 

 

Efekt końcowy nalewki na pędach młodej sosny. Degustowałam – mniam 🙂

 

0
Posted in inne, kulinaria, w Tuchomku |