Zdobienie jajek to prastary magiczny zwyczaj. W dzisiejszych czasach stanowi kontynuację pięknych starych tradycji.
Pierwsze pisanki pochodzą z terenów Mezopotamii. W Polsce znane są od końca X wieku. Zostały odnalezione na Opolszczyźnie. Ozdabiane były woskiem, a następnie barwione w łupinach cebuli lub ochry.
Współcześnie pisanki wykonuje się w okolicach Wielkanocy. Mają symbolizować wiosnę, przebudzenie do życia, rodzącą się przyrodę, zwycięstwo światła nad chłodem i ciemnością, zimą i nocą.
W wielu regionach Polski wciąż kultywowane są różne ciekawe obrzędy związane z jajkami.
Na wschodzie Polski aby odegnać złe moce trzykrotnie obchodzi się domostwa ze święconymi pisankami.
W Wielką Niedzielę tradycja nakazuje zjeść święcone jajko z surowym tartym chrzanem, który ma oczyścić z grzechów.
Nawet skorupkom przypisuje się wielką moc. Przed wschodem słońca, w Wielką Sobotę należy ugotowane w Wielki Piątek jajko obrać ze skorupki i zalać źródlaną wodą a następnie ustawić na oknie od strony wschodniej aby padły na nie pierwsze promienie wschodzącego słońca. Tak przyrządzone lekarstwo ma zabezpieczać przed chorobami.
Wraz z końcem karnawału zaczynam „zabawę” z pisankami. Wszystkie robię na bazie wydmuszek. Poniżej przedstawiam niektóre z ostatnich kilku lat. Tegoroczne są w pierwszej fazie twórczości. Pokażę je niebawem.
Moja Ty kochana,juz mi troche lepiej…a Twoje jaja sa po prostu WYJATKOWE!!!..niektöre z n ich znam i ..posiadam!!!!!Thank You