Białe kwiaty czarnego bzu

Bez dziki  – wiejska apteczka

f29381006eac94890fb92539609a9aa6

W medycynie ludowej czarny bez był ceniony od zawsze.Stanowił  skuteczne lekarstwo na przeziębienia i kaszel. Napar lub syrop z aromatycznych białych kwiatów czarnego bzu działa przeciwgorączkowo i napotnie, pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach, oczyszcza zatoki i zwiększa odporność. Naparem z suszonych kwiatów można płukać chore gardło i jamę ustną przy stanach zapalnych albo przemyć oczy, gdy dokucza nam zapalenie spojówek.
Skandynawowie szaleją na jego punkcie.

Czarny bez to dziki krzew rosnący na miedzach, przy drogach na obrzeżach lasów. Był kiedyś nieodłączną częścią wiejskiego krajobrazu. Dziś w większości zastąpiony został przez wszechobecne tuje, bo zdaniem właścicieli nie pasuje do wystrzyżonych przydomowych trawników.

Ja w tym roku zrobiłam nalewkę. Polecam. Jest pyszna, aromatyczna, a przede wszystkim posiada oprócz smakowych również właściwości lecznicze.

30-50 kiści kwiatów czarnego bzu

1 l wody

1 kg cukru

4 cytryny (niepryskane)

1/2 l spirytusu

1 litr czystej wódki 40%

Wodę zagotować z cukrem. Kwiaty  przekładać plastrami wyszorowanych i wyparzonych cytryn. Zalać przestudzonym syropem. Zostawić na 5 dni. Gdy jest bardzo gorąco wstawić do lodówki, gdyż mają tendencję do kiśnięcia. Mieszać drewnianą łyżką dwa razy dziennie. Przecedzić dwukrotnie (drugi raz przez filtr do kawy). Połączyć z wódką i spirytusem. Przelać do butelek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nalewka podana z kostką lodu – to jest to!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *