Bez Mazurka nie wyobrażam sobie Wielkanocy, choć w moim rodzinnym domu nie było takiej tradycji.
Mazurek kajmakowy – dla mnie numer jeden spośród wszystkich mazurków. To taka klasyka gatunku – kruchy, słodki i bardzo maślany – pycha! A masa do niego robi się praktycznie sama. Taki domowy kajmak – palce lizać. Kupiony w puszcze nie umywa się do niego. Słodycz kajmaku zawsze przełamuję dodając do mazurka wyrazisty nieco kwaskowy dżem z czarnej porzeczki.
Moje tegoroczne mazurki ozdobione rustykalnie bez większej precyzji. Nie ma wątpliwości, że to domowy wyrób. Trzy z masą kajmakową i jeden duży czekoladowy. Przepis z ubiegłego roku sprawdzony i doskonały w smaku więc po co zmieniać.
Składniki na kruche ciasto:
600 g mąki (pól na pół pszennej i krupczatki)
5 żółtek
100 g cukru pudru
200 g masła
2 łyżki gęstej śmietany
szczypta soli
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
100 g masła
Mleko w puszce (zamknięte) umieścić w garnku i zalać wodą (puszka musi być cały czas w wodzie; w razie konieczności wodę uzupełniać). Przykryć garnek i gotować minimum przez 2,5 godziny. Puszkę lekko wystudzić, następnie otworzyć. Do jeszcze ciepłej masy dodać masło i wymieszać do momentu rozpuszczenia masła i połączenia składników. Na koniec można dodać 25 g alkoholu.
Na spód mazurków kajmakowych dałam warstwę dżemu z czarnej porzeczki. Następnie warstwa kajmaku i zabawa w dekorowanie.
Masa czekoladowa:
1 szklanka cukru
4 łyżki kakao
1/2 szklanki śmietany (30%)
2 łyżki masła
2 łyżki rumu lub innego alkoholu (opcjonalnie)
Wszystkie składniki włożyć do rondla, gotować na małym ogniu mieszając aż masa zrobi się gęsta. Na końcu masę można wzbogaci rumem lub innym trunkiem. Tak przygotowana masa wylądowała na kruchych spodach wcześniej posmarowanych dżemem z czarnej porzeczki. Potem już tylko dekoracja.
Przepis na masę czekoladową jest naprawdę prosty i bardzo smaczny. Ja wykorzystuję ten krem również do innych ciast. Doskonały także jako masa do andrutów.