Pracowicie i twórczo

Poniedziałek – pogoda fajna, taka akurat do pracy na powietrzu. Wreszcie oderwaliśmy się od remontowych prac i wyjechaliśmy do Tuchomka.  Zaniedbane nasze tuchomkowe zacisze przez ciągły brak czasu spowodowany remontem. Chwasty wyrosły, że ho ho…,  trawa do kolan. Cały dzień wykorzystaliśmy do koszenia i zmagania się z niechcianymi roślinkami, które zawsze rosną szybciej i obficiej niż te sadzone przez nas.

Gospodarz pracował wytrwale do późnego wieczora.

Jako przerywnik  ciężkiej pracy „bawiłam się” w ozdabianie Haninej skrzyneczki. Ostatecznie tak wygląda. „Opleciona”  bluszczem i ozdobiona motylami. Pozostało lakierowanie i szlifowanie – zajęcia najmniej przyjemne, bo już nic nowego nie wnoszą, a są długie i żmudne.

Udało mi się jeszcze zrobić obrazki z bocianami zamówienie jakiś czas temu.

Rojniki pospolite posadzone przy lawendzie bardzo ładnie się komponują. Niektóre zakwitły. Wyglądają uroczo. To bardzo mało wymagające i piękne roślinki skalne.

Pani żaba przysiadła na kamieniu. To już trzecia w naszym ogrodzie.

 Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), zwana popularnie oregano lub dzikim majerankiem. Wykorzystuję przez cały letni sezon zielone listki oregano, a zimą suszone. Właśnie zakwitło. Fajnie wyglądają kępy kwitnącej lebiodki. Na działce jest ich sporo. Same się rozsiewają. 

W kuchni ma bardzo szerokie zastosowanie: w potrawach z pomidorami, do pizzy, omletów, w potrawach z makaronów, we włoskich sosach, sałatkach, do przyprawiania potraw z owoców morza, do tartych serów, warzyw, zup, duszonych mięs, drobiu, do potraw mięsnych z wieprzowiny, wołowiny, baraniny, cielęciny. 

Ciekawostka:  zarówno botaniczna nazwa origanum jak potoczna oregano wywodzi się z greckich słów: „oros” – góra, „ganos” – radość. Jego żywe, różowo-fioletowe kwiaty porastają bujnie śródziemnomorskie wzgórza i tam oregano jest uważane za symbol szczęścia. Kiedy Grecy widzieli zioło porastające grób, wierzyli, że znaczy to, iż zmarły jest szczęśliwy po śmierci. Zarówno na greckich jak i na rzymskich weselach, młoda para zakładała wieńce z oregano na znak radosnego wydarzenia. W czasach średniowiecznych zielarze przepisywali olej z oregano na bóle zębów. W 16 i 17 wieku używano zioła oregano wewnętrznie w celu łagodzenia problemów z trawieniem, jako środka moczopędnego, jak również jako antidotum na jadowite ugryzienia.

Dzwonek skupiony-campanula glomerata

Gatunek ten rośnie naturalnie na łąkach i w lasach od Europy do Bliskiego Wschodu. Kwiaty w kolorze intensywnego fioletu zebrane są w główkowate kwiatostany. Liście pokryte są ostrymi ciemnofioletowymi włoskami. 

Na działce rosły całe łany dzwonków skupionych. Z daleka widać było fioletowe plamy tworzone przez kwitnące dzwonki. Teraz zostały wyparte przez krzewy i inne byliny, które mocno się rozrosły tworząc gąszcz,  przez który tylko gdzie nie gdzie przebija się fioletowa główka campanula glomerata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *