Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem

“Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem” namalowany został przez F. Kahlo w 1940 roku. Jej szyję oplatają ciernie a czarny kot, małpka oraz nieżywy koliber nawiązują do meksykańskiego kultu. Wizerunek Fridy z kolibrem ozdabia kolejny wieszak, który jak poprzedni powstał w pięknych okolicznościach przyrody w Tuchomku 😀

Kiszony kalafior

Kiszony kalafior świetnie smakuje prosto ze słoika lub jako dodatek do różnych sałatek. Bardzo łatwy w przygotowaniu. Po kilku dniach gotowy do spożycia. O dobroczynnym działaniu bakterii i kwasu mlekowego w kiszonkach na przewód pokarmowy i na odporność nie trzeba zapewne nikogo przekonywać 😉

Do kiszonego kalafiora zmotywowała mnie Natka (specjalistka od różnorakich kiszonek) i bardzo Jej za to dziękuję 😉

kalafior świeży (jędrny)

solanka (1 litr wody + 1 łyżka soli)

2 ząbki czosnku

kilka ziaren ziela angielskiego i kilka liści laurowych

Kalafior podzielić na różyczki. W zagotowanej wodzie rozpuścić sól i lekko wystudzić. Do czystego słoika włożyć różyczki kalafiora, czosnek, ziele i liście laurowe. Zalać solanką, docisnąć kalafior spodeczkiem, a następnie obciążyć (wszystkie różyczki kalafiora mają być cały czas zanurzone w solance. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 7 dni. Po 7 dniach zakręcić słoik i wstawić do lodówki.

Holenderski drewniany chodak

W przeszłości chodaki czy też saboty wyrabiane z topolowego drewna były tradycyjnie noszone przez holenderskich chłopów. Dzisiaj są atrakcyjnym souvenirem przywożonym z Holandii.

Prezentowany przeze mnie chodak to prezent, który Rysiu otrzymał wiele lat temu od holenderskiej drużyny koszykarek 😉

A oto efekt mojej wczorajszej pracy. Metamorfoza chodaka przy użyciu: papieru ściernego, srebrnej akrylówki, kilku motyli wyciętych z papieru i bezbarwnego lakieru 😀

BEFORE

AFTER

Jogurtowe placki z jabłkami

Jogurtowe placki z jabłkami z nutą wanilii i cynamonu 🙂 Szybkie, łatwe i bardzo smaczne danie.

200 g naturalnego jogurtu

2 jaja

50 g drobnego cukru

130 g mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukru wanilinowego

1/2 łyżeczki cynamonu

2 duże jabłka

olej do smażenia

cukier puder do posypania

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić na ćwiartki a następnie w cienkie plasterki.

W naczyniu wymieszać jaja z jogurtem, cukrem, wanilią i cynamonem. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia i dokładnie wymieszać. Do uzyskanej masy dodać plasterki jabłek.

Smażyć natychmiast po zrobieniu na złoty kolor, na średnim ogniu (uważać aby nie przypalić, gdyż placki są słodkie).

Po usmażeniu placki posypać cukrem pudrem.

Wiosenne, słodkie, rabarbarowe…

Delikatne niczym biszkopt, wilgotne za sprawą oleju i lekko kwaskowe dzięki rabarbarowi. Błyskawiczne i szybkie 🙂 Można do niego użyć różnych owoców: truskawek, śliwek, agrestu, jabłek. Ja na pierwszym miejscu stawiam rabarbar. Z tego wspaniałego warzywa trzeba korzystać teraz, wszak tylko w sezonie możemy cieszyć się jego smakiem.

4 jaja

3/4 szklanki cukru

1 cukier z wanilią

1/2 szklanki oleju

1 i 1/2 szklanki mąki

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

3 łodygi rabarbaru

3 łyżki cukru kokosowego (opcjonalnie)

cukier puder

Rabarbar obrać i pokroić na pół centymetrowe kawałki.

Jajka zmiksować, dodać cukier i cukier wanilinowy i dalej miksować przez około 10 minut, aż masa stanie się puszysta. Dalej cały czas miksując wlewać cienkim strumieniem olej, a następnie partiami mąkę.
Ciasto przelać do formy (30 x 30 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch ułożyć pokrojony rabarbar. Posypać cukrem kokosowym (opcjonalnie). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 25 minut. Ostudzone ciasto oprószyć cukrem pudrem.

Gołąbki inaczej

Gołąbki:

  • 1/2 kg mięsa mielonego (u mnie karkówka)
  • 1/2 kg kapusty młodej
  • 1/2 szklanki ryżu
  • 1 cebula
  • 2 jaja
  • sól, pieprz, słodka papryka w proszku, kminek
  • mąka do obtoczenia kotletów
  • olej do smażenia

Sos pomidorowy:

  • 500 g passaty pomidorowej
  • 250 ml bulionu warzywnego
  • sól, pieprz, suszone oregano
  • 3 łyżki słodkiej śmietany 36%

Ryż ugotować w osolonej wodzie na półmiękko. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na łyżce oleju. Kapustę bardzo drobno pokroić, posolić i wymieszać aż lekko zmięknie. W dużej misce wymieszać mięso mielone, ryż, cebulę i kapustę. Dodać jajka i dobrze przyprawić solą, pieprzem i słodką papryką. Dokładne wyrobić ręką. Formować owalne kotleciki. Każdy obtoczyć w mące i obsmażyć z obu stron na oleju. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu.

Wymieszać passatę pomidorową z bulionem, śmietaną. Posolić i doprawić pieprzem i oregano. Sosem pomidorowym zalać kotleciki.

Piec przykryte pokrywą lub folią aluminiową w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C około 40 minut w temperaturze.

Quiche ze szparagami

Każdego roku czekam na szparagi z utęsknieniem. Na bazarach pojawiają się w okolicy maja i zostają do początku lipca. Najbardziej lubię zielone. Dzisiaj inauguracja tego warzywa – quiche. Pychota 😉

składniki na ciasto:

  • 250 g mąki pszennej
  • 150 g zimnego masła
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 1 łyżka lodowatej wody)

składniki na nadzienie:

  • 1 pęczek szparagów zielonych
  • 20 małych pomidorków
  • kilka plastrów dobrej szynki (opcjonalnie)
  • 400 ml śmietanki kremówki 36%
  • 2 duże jaja lub 3 średnie
  • 4 łyżki tartego parmezanu
  • 60 g startego sera cheddar lub brie
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej

Formę na tartę (30 cm średnica) posmarować masłem. Z podanych składników zagnieść kruche ciasto i wstawić do lodówki na 30 minut.

Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół). Ciasto rozwałkować i wyłożyć nim formę. Ponakłuwać widelcem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut. Wyjąć z piekarnika.

Piekarnik nastawić na 150 stopni C. W misce wymieszać trzepaczką śmietanę z jajami. Dodać starty parmezan i ser oraz pokrojoną w kostkę szynkę. Doprawić gałką muszkatołową. Odłamać twarde końce szparagów, opłukać i osuszyć. Pomidorki umyć, osuszyć i przekroić na pół.

Na podpieczony spód tarty wlać przygotowane nadzienie. Ułożyć na nim szparagi oraz połówki pomidorków.

Włożyć ponownie do piekarnika (150 stopni C – góra dół). Piec przez około 35 minut. Masa powinna zastygnąć, ale przy dotknięciu palcem powinna być miękka.