Babka cytrynowa

W tym roku na stole Wielkanocnym pojawi się u nas babka cytrynowa. Przepis bardzo prosty i bardzo cytrynowy. Babka ta ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę – jest wilgotna (osobiście nie “trawię” suchych babek 🙁  ).

Ciasto:

150g jogurtu naturalnego (greckiego)

3 jajka

160 g cukru

130 ml oleju

300 g mąki pszennej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

skórka otarta z dwóch cytryn

sok z dwóch cytryn

Lukier:

140g cukru pudru

3 łyżki soku z cytryny

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia.

Jaja ubić z cukrem (mikserem) na puszysta masę. Dalej miksując cienkim strumieniem wlewać olej. Następnie dodać jogurt, mąkę z proszkiem i na końcu skórkę i sok z cytrynowy. Miksować wszystko do połączenia składników.

Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem i posypanej wiórkami kokosowymi foremki babkowej.

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra – dół) około 45 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu pozostawić babkę w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiach około 15 minut.

Cukier puder (najlepiej przesiany) utrzeć z sokiem z cytryny na gładką masę. Lukier powinien być gładki, dość gęsty i biały. Jeśli jest za rzadki dodać więcej cukru pudru, a jeśli za gęsty troszkę soku z cytryny. Gotowym lukrem polać babkę i udekorować (dowolnie).  

Mazurki

Spody do mazurków w tym roku zrobiłam według przepisu jak niżej:

600 g mąki pszennej

3 jaja

150 g cukru pudru

250 g masła

2 łyżki gęstej śmietany

szczypta soli

Z tej porcji wyszły mi dwa spody. Jeden duży okrągły (forma – średnica 30 cm) ;  drugi mały prostokątny (forma 20/25cm).

K  a  j  m  a  k  o  w  y

Na upieczony, zimny spód położyłam warstwę konfitury z czarnej porzeczki, którą pokryłam kremem kajmakowym. Przepis na kajmak jest bardzo prosty. Potrzebna jest puszka mleka skondensowanego słodzonego i 100 g masła.

Mleko skondensowane słodkie w puszce (zamknięte) umieścić w  garnku i zalać wodą (puszka musi być cały czas w wodzie; w razie konieczności wodę uzupełniać). Przykryć garnek i gotować minimum przez 3 godziny. Puszkę lekko wystudzić, następnie otworzyć. Do jeszcze ciepłej masy dodać masło i wymieszać do momentu rozpuszczenia masła i połączenia składników. Na koniec można dodać 25 g alkoholu.

Dekoracja mazurka dowolna. I choć to trochę czasochłonne zajęcie, to jednak bardzo twórcze i sprawiające dużo frajdy.

C  z  e  k  o  l  a  d  o  w  y

Na spód mazurka czekoladowego dałam warstwę dżemu śliwkowo-jabłkowego, którą pokryłam kremem czekoladowym według poniższego przepisu.

250 ml śmietany kremówki 36%

200 g czekolady (gorzkiej i mlecznej – pół na pół)

Śmietanę kremówkę podgrzać (nie dopuścić do zagotowania). Zdjąć z palnika, dodać połamane na kostki  czekolady i odstawić na  minutę. Następnie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Nie mieszać zbyt długo aby nie napowietrzyć masy. U mnie zawsze się trochę napowietrzy (widoczne gdzieniegdzie małe pęcherzyki powietrza).