Wrzesień 11th, 2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lubię eksperymentować przy robieniu nalewek. Za każdym razem zmieniam nieco przepis. Tak było i tym razem. Do nalewki, której głównym składnikiem były owoce dzikiej róży dodałam również garść płatków owej róży oraz złamałam jej smak cytryną. Nalewka różana posiada oprócz wyśmienitych walorów smakowych także działanie wzmacniające a nawet przeciwgorączkowe.

1 kg wypestkowanych owoców dzikiej róży,

garść płatków z kwiatów dzikiej róży,

2 cytryny,

1/2 litra spirytusu 90 %,

1/2 litra wódki 40 %,

1/2 kg cukru,

syrop z 1 szklanki wody i 1 szklanki cukru.

Z owoców dzikiej róży usuwamy ogonki i szypułki. Każdy owoc przecinamy na pół i starannie (małą łyżeczką) usuwamy nasiona. Dokładnie myjemy, osuszamy i przesypujemy do szklanego słoja. 

Cytryny dokładnie myjemy i sparzamy wrzątkiem. Nożykiem do warzyw obieramy cienko skórkę tak aby nie zawierała białej części tzw. albedo. Z obranych ze skórki cytryn także dokładnie usuwamy białe części a następnie kroimy w plastry usuwając pestki. Skórki i plastry cytryny przekładamy do słoja z różą.

Płatki z kwiatów róży (po obcięciu białych końcówek) także przekładamy do słoja.

Całość zasypujemy cukrem i pozostawiamy na 14 dni. W tym czasie róża i cytryny puszczą sok, a cukier całkowicie się rozpuści. W celu przyśpieszenia tego procesu można od czasu do czasu potrząsnąć słojem. Po 14 dniach wlać alkohol, słój zakręcić i pozostawić na 4 tygodnie, co kilka dni wstrząsając.

Po upływie 4 tygodni zlewamy nalewkę filtrując przez sito wyłożone kilkoma warstwami gazy.

Przygotowujemy syrop ze szklanki cukru i szklanki wody i zimny dolewamy do nalewki. Dokładnie mieszamy i rozlewamy do butelek.

Po trzech miesiącach nalewka nadaje się do picia.

777-687x430

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA